Od piątku można oglądać w Kolejowej 11 wystawę prac 15 artystów z Zielonki. Wśród dzieł naszych lokalnych twórców są obrazy, rysunki, zdjęcia, rzeźby i wiersze, a także wyroby rękodzieła. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy, naprawdę warto!
Są wśród naszej zielonkowskiej społeczności artyści, o twórczości których nie mamy pojęcia, mijając ich na klatce schodowej czy w osiedlowym sklepie. Nasi sąsiedzi, którzy na co dzień wykonują różne zawody, mają swoje pasje i talenty, które nierzadko mogą być dla innych sporym zaskoczeniem.
Wychodzimy naprzeciw twórczości naszych lokalnych artystów, chcemy ją poznać, pokazać innym i promować w Zielonce oraz dalej, poza naszymi granicami. Z okazji Międzynarowego Dnia Sztuki, który przypadał 15 kwietnia, Kolejowa 11 zaprosiła naszych twórców do zbiorowej wystawy – aby podzielili się swoją twórczością z mieszkańcami Zielonki i zaprezentowali swoje prace w galerii. Na ogłoszenie odpowiedziało 15 mieszkańców, którzy realizują się w różnych rodzajach sztuki.
Każdy z artystów mógł zaprezentować na wystawie dwie prace. Na ścianach galerii w Kolejowej 11 zawisło najwięcej obrazów, ale są też bardzo interesujące rysunki, kolaże i zdjęcia. Poza tym podziwiać można rzeźby i wyroby rękodzielnicze, jak słowiańskie lalki motanki, butelki z pięknymi mandalami czy ekologiczną torebkę. Wśród zielonkowskich artystów jest również poetka, która zaprezentowała na wystawie swoje wiersze. Uroczysty wernisaż wystawy odbył się w Kolejowej 11 w piątek, 12 kwietnia.
Oto lista wszystkich naszych utalentowanych zielonkowskich artystów, których prace prezentowane są na wystawie w Kolejowej 11:
Roland Dobrzeniecki – Łukasiewicz
wykładowca akademicki i pracownik socjalny. W wolnych chwilach maluje, pisze ikony i wykonuje rzeźby - głównie postaci.
Elwira Gorzelak
architekt, prowadzi swoją pracownię, z zamiłowania maluje obrazy.
Małgorzata Jakubowska
zajmuje się rękodziełem – maluje, haftuje, wycina z papieru i prowadzi różnorodne warsztaty, m.in. kulinarne i plastyczne. Tworzy magiczne słowiańskie lalki, tzw. motanki.
Joanna Kodym
maluje, pasjonuje się kaligrafią. Największą radość daje jej tworzenie kolorowych mandali na butelkach.
Marta Kuźmińska
właścicielka firmy „Zaczarowane torty”, a jednocześnie utalentowana malarka.
Maria Łebkowska
właścicielka firmy wydawniczo-reklamowej, dla relaksu maluje pejzaże, kwiaty i martwą naturę.
Kasandra Mędrzycka
młoda artystka, której ulubioną przestrzenią są wszelkie formy rysunku.
Agnieszka Mirowska
z zawodu fizjoterapeutka, spełnia się również pisząc wiersze.
Katarzyna Mizerska
z wykształcenia informatyk, z zamiłowania i zawodu grafik. Jej ulubionym sposobem twórczości jest rysunek, tworzy głownie cyfrowo.
Magdalena Mościcka
malarka
Apolonia Niemira
aktywna uczestniczka zajęć rękodzieła i malarstwa w Centrum Aktywności Seniora. Chętnie korzysta ze zdobytych tam umiejętności, malując obrazy i tworząc wyroby rękodzielnicze.
Janek Perzyński
uczeń liceum w Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego w Zielonce, w wolnym czasie zajmuje się rysunkiem, tworzeniem form przestrzennych z papieru oraz projektów graficznych.
Sylwia Perzyńska
konserwatorka malarstwa i rzeźby polichromowanej, prowadzi zajęcia z malarstwa w Centrum Aktywności Seniora, prywatnie maluje obrazy.
Renata Świergosz-Kowalewska
biolog, badacz i nauczyciel akademicki. Jej hobby to malarstwo, szydełkowanie i fotografia przyrodnicza.
Aleksandra Sędek
pracuje jako fotograf sportowy, specjalizuje się w zdjęciach zawodników sztuk walki. Fotografia jest również jej pasją.
Patryk Kuś, zastępca dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonce i koordynator Kolejowej 11 zachęca do zobaczenia tej wyjątkowej wystawy:
Wystawa naszych lokalnych twórców, którą prezentujemy w Kolejowej 11 jest świętem kreatywności i pasji, łączącym naszą społeczność i pozwalającym na wspólne celebrowanie piękna, wyrażonego przez różnorodne formy artystyczne. Wystawa ta jest nie tylko okazją do podziwiania lokalnych talentów, ale również momentem refleksji nad rolą sztuki w naszym codziennym życiu.
Taka właśnie jest rola Kolejowej 11 – jest to nasza wspólna przestrzeń, gdzie sztuka łączy się z naszą zielonkowską społecznością, tworząc wyjątkowe miejsce na mapie kulturalnej miasta. To tutaj, w sercu Zielonki, odbywają się wydarzenia, które inspirują, edukują i przynoszą radość mieszkańcom zarówno tym prezentującym swoje dzieła, jak i tym, którzy przychodzą je podziwiać.
Obecna wystawa jest pierwszą zbiorową prezentacją prac mieszkańców Zielonki – wcześniej mieliśmy sporo wystaw indywidualnych naszych zielonkowskich artystów. Miło zaskoczyła nas liczna frekwencja osób, które zgłosiły swoje prace. To pokazuje, że jest zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy i z pewnością będziemy jeszcze takie zbiorowe wystawy lokalnych twórców organizować. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tej dynamicznej i rozwijającej się społeczności. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy wnoszą swoją energię i pasję sprawiając, że Kolejowa 11 jest miejscem pełnym życia.
Do wystawy wydaliśmy katalog, w którym prezentujemy prace i sylwetki artystów biorących udział w wystawie prac naszych sąsiadów. Każde dzieło opowiada inną historię, każde pociągniecie pędzla czy dłuta jest odzwierciedleniem indywidualnego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Zapraszamy do zanurzania się w tej artystycznej mozaice, odkrywania ukrytych znaczeń i celebracji talentu, który kwitnie tuż obok nas. Zapraszamy na tę wyjątkową wystawę do Kolejowej 11 do końca kwietnia. Wstęp wolny, zwiedzający mogą nieodpłatnie otrzymać katalog wystawy.