W tym roku przypada okrągła - 20. rocznica Dnia Flagi RP. Święto, pomimo dość krótkiej historii, zdołało na stałe wpisać się do świadomości kolejnych pokoleń. Tego dnia na każdym kroku da się zauważyć piękną powiewającą biało-czerwoną flagę.
Dlaczego biało-czerwona?
Nasze barwy narodowe wywodzą się od herbu Królestwa Polskiego. Biel ma być odniesieniem do orła, będącego godłem Polski, a czerwień symbolizuje tło tarczy herbowej.
Za ułożenie kolorów na polskiej fladze odpowiedzialna jest heraldyka, czyli dziedzina nauki zajmująca się badaniem herbów. Biel widnieje u góry, gdyż w polskiej heraldyce za ważniejszy uznaje się kolor godła niż tła.
Dominujące znaczenie bieli narzuca, że w przypadku tworzenia kotylionów biały okręg znajduje się w środku na czerwonym tle, a przy ułożeniu flagi w sposób pionowy biel musi znajdować się po lewej stronie.
Pierwszym dokumentem prawnie określającym barwy polskiej flagi była ustawa, którą podjął Sejm Królestwa Polskiego z dnia 7 lutego 1831 roku.
Dlaczego 2 maja?
Dzień Flagi RP został ustanowiony w 2004 roku na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 1980 roku.
2 maja symbolizuje dzień zawieszenia polskich flag na ówczesnym Parlamencie III Rzeszy (Reichstagu) oraz na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa w 1945 roku.