Dziś, 30 kwietnia 2024 roku, jest ostatnim dniem najdłuższej, trwającej pięć i pół roku kadencji samorządu Miasta Zielonka. To była wyjątkowa kadencja, nie tylko ze względu na czas jej trwania, ale też na wiele nowych wyzwań, z którymi samorządy musiały się zmierzyć.
Pierwotnie VIII kadencja samorządu terytorialnego miała zakończyć się jesienią 2023. Ustawą Sejmu RP z dnia 29 września 2022 r. o przedłużeniu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego VIII kadencja samorządu terytorialnego została wydłużona do 30 kwietnia 2024 r.
Skład Rady Miasta Zielonka VIII kadencji 2018-2024:
Okręg Nr 1 - Jadwiga Wójcik
Okręg Nr 2 - Renata Ochocińska
Okręg Nr 3 - Anna Abramczyk
Okręg Nr 4 - Ewa Kosińska
Okręg Nr 5 - Tomasz Wołujewicz
Okręg Nr 6 - Andrzej Marek Grodzki, Przewodniczący Rady Miasta Zielonka
Okręg Nr 7 - Łukasz Jagliński, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Zielonka
Okręg Nr 8 - Sebastian Słowik
Okręg Nr 9 - Joanna Nicole-Urbanowicz
Okręg Nr 10 - Piotr Pietruszka
Okręg Nr 11 - Sławomir Moczarski
Okręg Nr 12 - Eryk Radziszewski
Okręg Nr 13 - Tomasz Pieloszczyk
Okręg Nr 14 - Gabriela Wiśniewska
Okręg Nr 15 - Tadeusz Szklarski
W miniony czwartek, 25 kwietnia, odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta Zielonka. Przez ponad 5 lat pracy, podczas 69 sesji, Rada Miasta podjęła 661 uchwał.
Przed zakończeniem porządku obrad, Burmistrz Miasta Zielonka Kamil Michał Iwandowski podsumował VIII kadencję: "Dobiega końca VIII kadencja samorządu. Koniec zawsze wieszczy początek, ale jest także okazją do wyrażenia wdzięczności.
Upływająca kadencja była czasem pełnym niezależnych od nas wyzwań. Była zupełnie inna niż wszystkie.
Był to czas wyzwań, które zdefiniowały działanie całego świata. Blisko dwuletnia pandemia spowolniła zaplanowane działania lub wydłużyła ich realizację. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował zachwianie stabilności. Na to wszystko nałożyły się również liczne zmiany dotykające samorządy i światowy kryzys finansowy.
Mimo tych trudności, kończąca się kadencja była okresem pozytywnego rozwoju Zielonki. Dzięki naszej współpracy wykonaliśmy wiele długo oczekiwanych inwestycji - przy odpowiedzialnym i racjonalnym zarządzaniu budżetem ich wartość sięgnęła blisko 100 mln zł. Poprawiliśmy standard aż 32 ulic oraz zadbaliśmy o każdy element miasta, w tym: chodniki, obiekty sportowe, place zabaw, szkoły i przedszkola. Działaliśmy na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego. Przybyło zieleni - na każdym kroku widać wykonane klomby i zieleńce, nowo nasadzone krzewy, kwiaty i drzewa, których w ciągu 5 lat posadziliśmy aż 1027. Wreszcie dynamicznie zaczęła działać kultura, z różnorodną ofertą, skierowaną do wszystkich mieszkańców - od najmłodszego po seniora.
Wspólnie pokazaliśmy, jak wiele można dokonać przy konstruktywnej, mądrej współpracy. Poza rozwiązywaniem bieżących problemów, osiągnęliśmy również to co dotychczas było niemożliwe. Zakupiliśmy działkę przy Szkole nr 1 pod budowę hali sportowej, usunęliśmy stanowiący zagrożenie barak w parku. Przejęliśmy też wszystkie prywatne działki położone na terenie Miejskiego Parku Dębinki, aby na zawsze zabezpieczyć to miejsce, jako zielone serce miasta. Zablokowaliśmy możliwość przetaczania cystern z paliwami po bocznicy kolejowej przy blokach w ul. Przemysłowej. Po półtorarocznych negocjacjach udało się nam doprowadzić do zmiany planów modernizacji linii wysokiego napięcia przez gestora sieci – linia w ulicy Wiejskiej pozostanie bez ingerencji, a gestor zainwestuje w bezpieczniejszą i co najważniejsze podziemną linię elektroenergetyczną w nowej lokalizacji. Sukcesywnie regulowaliśmy stan prawny wielu gruntów, by móc modernizować drogi, a także zmieniliśmy przeznaczenie działek w osiedlu Poligon na tereny zielone i rekreacyjne.
Wszędzie tam, gdzie sięgały gminne kompetencje, byliśmy jako samorząd obecni, interweniowaliśmy, inicjowaliśmy i przeprowadzaliśmy zmiany, by w Zielonce wszystkim mieszkańcom żyło się coraz lepiej. Zielonka znalazła się w czołówce 50 gmin ocenionych jako miejsca dobre do życia. W ostatniej edycji ogólnopolskiego rankingu „Gmina dobra do życia” zajęliśmy 48. miejsce wśród 2477 gmin w Polsce. Przypomnę tylko, iż w roku 2021 znajdowaliśmy się na 272 miejscu, a w roku 2022 na 104 miejscu.
Odpowiedzialnie myśląc o przyszłości opracowaliśmy wiele planów. Skonkretyzowaliśmy kierunki w koncepcjach i projektach. Podjęliśmy tematy rewitalizacji Parku Dębinki, uporządkowania bazarku, nadania reprezentacyjnego charakteru placowi Jana Pawła II, czy też stworzenia obszaru rekreacyjnego w Zielonce Bankowej na dawnej bocznicy. Współpracując nadaliśmy bieg tym długotrwałym procesom.
W ciągu tej kadencji pozyskaliśmy ponad 41 mln zł na realizację 50 projektów, w tym m.in. kluczowych inwestycji jak budowa skateparku, budowa i modernizacja kompleksu sportowego przy Szkole nr 2, mostka pieszo-rowerowego łączącego park Dębinki z osiedlem Wolności.
To był dobry czas Zielonki.
To wszystko było możliwe jedynie dzięki takiej konstruktywnej współpracy, którą każdego dnia tej kończącej się kadencji 2018-2024, wspólnie realizowaliśmy. Właśnie ta współpraca przyniosła ogrom owoców widocznych w całym mieście. Jak często powtarzałem nie tylko na tej sali, samorząd to praca zespołowa i jak pokazała ta kadencja i liczne wyzwania z którymi się wspólnie mierzyliśmy – bez współpracy nic się nie osiąga.
W tym miejscu chcę wszystkim i każdemu z osobna za tę kadencję podziękować."
Po zakończeńczeniu sesji, nadszedł czas na podziękowania. Burmistrz wyraził wdzięczność za ponad 5-letnią współpracę, która zaowocowała wieloma pozytywnymi zmianami, jakie nastąpiły w tym czasie w Zielonce. Radni zaś dziękowali Burmistrzowi, Zastępcy Burmistrza, Sekretarz Miasta i Skarbnik Miasta, Dyrektorom i pracownikom miejskich jednostek oraz urzędu za realizację działań na rzecz społeczności.
Szanowni Państwo Radni,
dziękujemy Państwu za ponad pięcioletnią, pełną zaangażowania, pracę samorządową, Dziękujemy za ten czas bardzo intensywnej służby i wspólnych działań na rzecz dobra naszego Miasta i Mieszkańców. Życzymy Państwu wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i realizacji kolejnych zamierzeń.