Deklaracja Dostępności
Urząd Miasta w Zielonce zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie również do strony internetowej BIP Urzędu Miasta Zielonka.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r.
o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
- filmy które zostały zlecone oraz opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej, nie posiadają napisów dla osób głuchych,
- część plików, która została opublikowana przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej, nie jest dostępna cyfrowo,
- mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-21.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Małgorzata Ufnal, um@zielonka.pl . Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 22 761 39 07. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
- Przy drzwiach wejściowych jest punkt Ochrony urzędu, pracownik udziela pomocy os. z niepełn. w załatwieniu sprawy lub wzywa osobę, która pomocy udzieli.
- Wejście nie jest zabezpieczone bramkami.
- Korytarze i pomieszczenia w budynku UM są dostępne dla osób na wózkach.
- Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze budynku.
- Przed budynkiem wyznaczono 1 miejsce parkingowe dla os. z niepełn.
- Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
- W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
- W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w formacie powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Na potrzeby osób niedowidzących są drukowane formularze wniosków z dostosowaniem wielkości czcionki do ich potrzeb.
- Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych usług tłumacza migowego. Osoba uprawniona musi zgłosić chęć skorzystania co najmniej 3 dni robocze przed proponowanym przez siebie terminem, wskazując jednocześnie wybraną metodę komunikowania się (PJM - polski język migowy, SJM - system językowo-migowy, SKOGN - sposób komunikowania się osób głuchoniewidomych). Wniosek taki można zgłosić wysyłając e-mail lub faks, co pozwoli na odpowiednie zorganizowanie wizyty w Urzędzie. Ikona jest ulokowana w górnej części menu, co ułatwia jej odnalezienie i zastosowanie.
Opis sposobu dojazdu do budynku Urzędu Miasta Zielonka
Budynek Urzędu Miasta znajduje się w centralnej części miasta, blisko stacji PKP oraz kościoła.
Idąc ulicą Kolejową w stronę Marek, dochodząc do ronda przy Hotelu „U Pietrzaków” należy skręcić w prawo w stronę Parku Dębinki w ul. Lipową, następnie należy iść dalej prosto przez ok. 200m i na rogu ulic Abramskiego i Lipowej znajduje się Urząd Miasta. Budynek Urzędu Miasta Zielonka znajduje się przy samej ulicy.
Idąc ulicą Marecką w stronę centrum Zielonki na rondzie przy Hotelu „U Pietrzaków” należy skręcić w lewo w stronę Parku Dębinki w ul. Lipową, następnie należy iść dalej prosto przez ok. 200m i na rogu ulic Abramskiego i Lipowej znajduje się Urząd Miasta. Budynek Urzędu Miasta Zielonka znajduje się przy samej ulicy.
Idąc wzdłuż ulicy Wolności w stronę centrum Zielonki po lewej stronie mijamy Park Dębinki. Za Parkiem Dębinki na rogu ulic Lipowej i Abramskiego, przy samej ulicy, znajduje się Urząd Miasta Zielonka.
Poniżej zamieszczamy fotografię budynku Urzędu Miasta Zielonka w celu ułatwienia rozpoznania jego lokalizacji w przestrzeni publicznej.
Fot. Urząd Miasta Zielonka
Strona www posiada przyjazny, intuicyjny interfejs. Natomiast logiczne rozmieszczenie zakładek i podstron ułatwia bezproblemowe dotarcie do zawartych w nich informacji. Dzięki temu użytkownik po niedługim czasie przebywania na stronie intuicyjnie wie, gdzie szukać poszczególnych wiadomości. Cała struktura informacyjna strony www jest logicznie uporządkowana.
Ponad to strona www posiada także możliwość regulacji wielkości czcionki poprzez użycie ikony „A”, dostosowując ją do indywidualnych potrzeb użytkownika. Ikona jest ulokowana w górnej części menu, co ułatwia jej odnalezienie i zastosowanie. Format czcionki cechuje się prostotą.
Na stronie internetowej kontrast spełnia wymagania WCAG na poziomie AAA. Ikona jest ulokowana w górnej części menu, co ułatwia jej odnalezienie i zastosowanie.
Dodatkowo strona poprawnie działa na wszystkich przeglądarkach, bez względu na rozdzielczość ekranu.
Aktualnie trwają prace nad wdrożeniem dodatkowych elementów poprawiających dostęp osobom z niepełnosprawnościami.