Bitwa Warszawska (nazywana też Cudem nad Wisłą)
została stoczona w dniach 12–25 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Kluczową rolę odegrał w niej manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy, w tym między innymi pod Ossowem. Tu, 14 sierpnia 1920 roku, rozegrała się wycieńczająca obie strony konfliktu walka, odbywająca się w ramach bitwy 1. Armii, której zadaniem było odparcie natarcia nieprzyjaciela na przedpola Warszawy, do dnia 16 sierpnia to znaczy do czasu kiedy wojska pod dowództwem marszałka Piłsudskiego wyruszą znad Wieprza.
W krwawym starciu sił polskich i bolszewickich każda ze stron straciła blisko 600 żołnierzy. Najmłodsi uczestnicy bitwy po stronie polskiej mieli zaledwie po 16 lat. Poległ tu także kapelan 236. Pułku – ksiądz Ignacy Skorupka, który stał się symbolem w walce o stolicę. Na cmentarzu znajduje się osiem zbiorowych mogił oraz obelisk z napisem: ,
14 sierpnia 1920 r. Siedemkroć odpieraliśmy hordy bolszewickie i tu padliśmy u wrót stolicy a wróg odstąpił ...
Pobliską kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej zbudowano w 1928 roku, zgodnie z projektem Brunona Zborowskiego. Jej wnętrze zdobią między innymi kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz kopia dzieła Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą. Nieopodal znajduje się postument-pomnik upamiętniający generała broni Wojska Polskiego Józefa Hallera, dowódcy frontu, kawalera orderów Orła Białego i Virtuti Militari. W jej otoczeniu znajdują się mogiły ofiar Bitwy Warszawskiej, a w głębi terenu przykościelnego posadzono 96 dębów i ustawiono pamiątkowy krzyż. Miejsce to poświęcono ofiarom katastrofy samolotu TU 154M/101 pod Smoleńskiem, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku.