SZLAK ROWEROWY "WOKÓŁ ZIELONKI"
Jest to niezwykle ciekawy krajobrazowo szlak. Miejscami jest dość trudny do przebycia, wymagający dobrej kondycji i umiejętności jazdy po nierównej, grząskiej nawierzchni. Naniesiony został na niektórych mapach turystycznych, jednak nie został wyznakowany w terenie.
OPIS SZLAKU
Szlak rozpoczyna się przy skrzyżowaniu ulic Poniatowskiego i Wschodniej, w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 634. Biegnie około 150 metrów na północny-zachód ulicą Poniatowskiego, następnie Słoneczną, z której również po 150 metrach skręca w lewo, w kierunku Domu Pomocy Społecznej. Przy ogrodzeniu ośrodka, przejeżdżamy wąską ścieżką między ogrodzeniem parku a posesjami i później, terenem sportowym, docierając do ulicy Dziennikarskiej. Kierujemy się nią dalej wzdłuż ogrodzenia parku. Przy jego końcu skręcamy w wąską zadrzewioną ścieżkę w prawo.
Przekraczamy wąskim mostem rzekę Długą, docierając do ulicy Ossowskiej. Skręcamy tu w prawo, jadąc dalej prosto do poprzecznej ulicy Poniatowskiego. Na tym odcinku jedziemy równolegle do szlaków pieszych turystycznych zielonego i niebieskiego. Skręcamy w ulicę Poniatowskiego w lewo i jedziemy nią prosto do przejazdu kolejowego (po około 600 metrach mijamy po lewej stronie kapliczkę Matki Bożej).
Za torami skręcamy w lewo i jadąc najpierw szeroką drogą, później zadrzewioną ścieżką, docieramy do Glinianek. Znajdują się tu tereny rekreacyjne, plac zabaw, plaża i miejsce do kąpieli. Jedziemy ścieżką między jeziorkami aż do ulicy Wolności.
Przekraczamy nieczynne torowisko kolejowe oraz ulicę Wolności. Wjeżdżamy w ulicę Krótką. Po około 150 metrach uliczka się kończy, szlak jednak kieruje nas prosto ścieżką przez zadrzewienia, później wzdłuż płotu obok pola wydmowego ku ulicy Podleśnej. Dalej podążamy ulicą Podleśną aż do bramy dużego składu cegieł, skręcamy tam w brukowaną drogę w lewo, a następnie po około 600 metrach skręcamy w przecinkę leśną ponownie w lewo.
Napotykamy tu oznakowania czerwonego szlaku pieszego. Kierujemy się zgodnie z nimi, aż do skrzyżowania z niebieskim szlakiem pieszym. Dalej podążamy w lewo, za znakami szlaku niebieskiego. Przekraczamy drogę wojewódzką nr 631 i po 400 metrach skręcamy w lewo. Razem ze szlakiem niebieskim docieramy do parkingu leśnego na północnym brzegu Jeziora Czarnego. Mijamy jezioro od wschodniej strony wąską podmokłą ścieżką.
Dalej szlak niebieski odbija w prawo na zachód. W odległości 200 metrów na prawo od tego punktu warto odwiedzić pomnik Na Kruczku upamiętniający miejsce rozstrzelania około 60 Polaków w dniu 30 lipca 1944 roku. Od Jeziora Czarnego kierujemy się przez wydmę i później ścieżkami przez las w kierunku południowym.
Docieramy do cmentarza. Na cmentarzu możemy odwiedzić mogiłę harcerzy, rozstrzelanych w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Okrążamy cmentarz. W południowo- zachodnim jego narożniku odszukujemy ścieżkę prowadzącą na południe przez las. Docieramy nią do ulicy Powstańców Warszawy. Przekraczamy ulicę, kierując się dalej na południe uliczką Zaciszną oraz jej przedłużeniem.
Docieramy do ulicy Mazurskiej. Skręcamy w prawo, a następnie w lewo w ulicę Radiową. Dochodzimy do rzeki Długiej, skręcamy w prawo do mostku nad rzeką. Przekraczamy rzekę.
Dalej kierujemy się ulicą Drewnicką do granicy lasu. Kilkanaście metrów dalej skręcamy w leśną drogę w lewo i po 300 metrach skręcamy w przecinkę w prawo, biegnącą na południe. Przecinka zaprowadzi nas do przejazdu kolejowego. Napotkamy tu oznakowania pieszego szlaku niebieskiego.
Przekraczamy przejazd kolejowy, kierując się dalej szosą przez las. Docieramy do drogi wojewódzkiej nr 631. Kierujemy się nią na południe, przez skrzyżowanie z drogą wojewódzką nr 634. Dalej, po około 450 metrach skręcamy w lewo w wąską asfaltową drogę. Docieramy nią do pomnika „Rota” i dalej do stacji kolejowej Zielonka Bankowa. Przy stacji kończy się szlak.