Nie wiesz gdzie wrzucić posegregowane odpady? Skorzystaj z wyszukiwarki odpadowej – wpisz nazwę odpadu, a wyszukiwarka rozwiąże Twoje wątpliwości i wskaże Ci gdzie wyrzucić odpad!
Wyszukiwarka dostępna dla mieszkańców Zielonki dzięki uprzejmości Prezydenta M. st. Warszawa
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek zapewnienia utrzymania czystości i porządku poprzez zbieranie powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych w sposób selektywny.
Odpady zbieramy zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie oraz na podstawie Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów.
Przywołane wyżej akty prawne wskazują, iż właściciel nieruchomości powinien selektywnie zbierać frakcje:
- papier;
- szkło;
- tworzywa sztuczne/metale;
- odpady ulegające biodegradacji, ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów.
To czego nie da się posegregować na wskazane wyżej frakcje, należy wrzucić do pojemnika na zmieszane odpady komunalne.
Jak segregować odpady?
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
|
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Informacja Szkła nie należy tłuc, wyrzucamy opakowania w całości, opróżnione z zawartości. W miarę możliwości usuwamy etykiety, zdejmujemy nakrętki, pokrywki, korki i kapsle. |
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Informacja Duży styropian po sprzęcie RTV/AGD łamiemy i wkładamy w worki. |
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
Informacja Bioodpady powstałe na terenach zabudowy jednorodzinnej mogą być zagospodarowane w przydomowych kompostownikach. W związku z posiadaniem kompostownika przysługuje zwolnienie wynoszące 0,50 zł na każdego mieszkańca ujętego w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Skorzystanie z powyższej ulgi wiąże się z brakiem możliwości oddawania bioodpadów, zarówno w ramach zbiórki sprzed posesji, jak i do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Zielonce, przy ul. Krzywej 18. |
Wrzucamy:
Nie wrzucamy:
|
Obowiązek segregowania odpadów
Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wyeliminowano obowiązek ustalania wyższych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, które ponosili właściciele nieruchomości deklarujący nieselektywne zbieranie odpadów.
W zamian za to, wprowadzono obowiązek zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny przez każdego mieszkańca.
Jednocześnie zobowiązano radę gminy do określenia stawki tzw. opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości, którzy nie będą wywiązywać się z obowiązku segregowania odpadów.
Rada Miasta Zielonka podjęła stosowną uchwałę, ustalając opłatę podwyższoną w wysokości czterokrotności stawki podstawowej opłaty, czyli 128 złotych od osoby.
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, podmiot odbierający odpady, w przypadku gdy stwierdzi, że właściciel nieruchomości nie dopełnił obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, przyjmuje odpady zebrane selektywnie jako zmieszane. Jego obowiązkiem jest również udokumentowanie takiej sytuacji, poprzez powiadomienie organu i właściciela nieruchomości.
Po otrzymaniu powiadomienia, organ w drodze decyzji określa wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za miesiąc lub miesiące, gdy nie dopełniono obowiązku selektywnej zbiórki. Przepis ten ma zastosowanie zarówno w zabudowie jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej.
Nieprzestrzeganie przez mieszkańców zadeklarowanej selektywnej zbiórki odpadów komunalnych rodzi odpowiedzialność zbiorową w zabudowie wielorodzinnej. Niezależnie od tego, czy mieszkaniec segreguje odpady, to w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, będzie zobowiązany do zapłaty podwyższonej opłaty.