Kalendarz Wydarzeń
Kalendarz wydarzeń
Spotkanie autorskie z Sylwią Zientek
Zapraszamy na spotkanie z Sylwią Zientek, autorką powieści historycznych, biografii i opowiadań. W piątek, 14 kwietnia, pisarka opowie nam o swojej twórczości, a w szczególności o dwóch książkach nominowanych do Nagrody Historycznej Polityki 2022: “Polki na Montparnassie” i “Lunia i Modigliani”.
Poznamy historie polskich malarek tworzących w Paryżu w pierwszej połowie XX wieku oraz niezwykłą przyjaźń między Amedeo Modiglianim a Lunią Czechowską. Dowiemy się też, jak Sylwia Zientek porzuciła karierę prawniczą dla pisania i jak podróże śladami artystów inspirują jej twórczość. Nie przegapcie tej okazji do spotkania z jedną z najciekawszych współczesnych pisarek polskich!
Zaczynamy o godzinie 18 w Kolejowej 11.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Kilka słów o książkach Sylwii Zientek (opis pochodzi od wydawcy)
Polki na Montparnassie
Artystki burzą stary świat. Nieznane historie polskich malarek w legendarnej dzielnicy Paryża. W Warszawie i Krakowie nie tylko zabraniano im portretowania nagich modeli, ale nawet malowania obrazów historycznych. Ówcześni artyści – z Matejką na czele – uważali, że malarstwo jest wbrew naturze kobiety. Najodważniejsze wsiadały więc w pociąg do Paryża, by tam uczyć się, rozwijać i spełniać marzenia o karierze. W dzielnicy Montparnasse, stolicy artystycznego świata, żyło blisko dwieście Polek. Malowały, ale kochały, nierzadko przymierały głodem, przeżywały życiowe dramaty i uniesienia. Ciężko pracowały, nie godząc się na wykluczenie ze świata sztuki. Anna Bilińska-Bohdanowicz, przedwcześnie zmarła, jako pierwsza polska malarka cieszyła się międzynarodową karierą; Alicja Halicka, ukrywająca swą twórczość przed mężem, znanym malarzem, stała się cenioną kobietą-kubistką; obrazy Meli Muter, przyjaciółki Władysława Reymonta i R.M Rilkego, ulubionej portrecistki paryskich elit międzywojnia, żyjącej w nędzy, dziś poszukiwanie są przez muzea i kolekcjonerów na całym świecie.
Żyły wreszcie jak chciały. Maria Dulębianka, propagatorka równouprawnienia kobiet, została partnerką życiową Marii Konopnickiej. Aniela Pająkówna utrzymywała ojca jej córki, Stanisława Przybyszewskiego, niewiernego kochanka. Irena Reno, bezpruderyjna, umiejąca cieszyć się życiem, nie bała się żyć w trójkącie z dwoma mężczyznami.
Sylwia Zientek dotarła do unikalnych, często nigdy niepublikowanych materiałów, na których oparła tę napisaną z pasją i miłością książkę. Jej tłem są niezwykle burzliwe czasy: od zaborów, przez trudy wojny 1914-1918, szaleństwo lat 20., niepokój lat 30., tragedię II wojny światowej.
Lunia i Modigliani
Czy miłość do malarza można pomylić z miłością do sztuki? Czy trzeba poświęcić siebie, by rozsławić najoryginalniejszego artystę na świecie? Lunia Czechowska poznaje Amadea Modiglianiego w Paryżu, dzięki paryskiemu marszandowi, Leopoldowi Zborowskiemu, który jako pierwszy uwierzył we włoskiego malarza i otoczył go opieką. Z ubogiej i nieśmiałej emigrantki, Lunia przeistacza się w modelkę, muzę i powiernicę Amedea. To jednak nie wystarcza ambitnej Polce. Wikłając się w skomplikowaną, miłosną relację z ekscentrycznym, rokującym malarzem jest gotowa podporządkować swoje życie jednemu celowi: by świat dostrzegł w nim genialnego artystę.
Po bestsellerowych „Polkach na Montparnassie” Sylwia Zientek wraca do Paryża. Miasto w czasie I wojny światowej, środowisko międzynarodowej bohemy artystycznej stają się barwnym tłem, na którym autorka kreśli porywającą historię Luni i charyzmatycznego, przedwcześnie zmarłego Modiglianiego. Powieść jest oparta na faktach.