Jeśli planują Państwo wymianę źródła ciepła w ramach Programu Czyste Powietrze, warto bliżej przyjrzeć się ofertom wykonawców, na których urządzenia finalnie się Państwo decydują.
Niestety, w związku z faktem, iż wykonanie nowej instalacji jest refinansowane z przyznawanej dotacji, na rynku dochodzi do coraz poważniejszych nadużyć ze strony oferentów.
Warto zwrócić uwagę na fakt, iż wyboru wykonawcy dokonują Państwo. Prosimy zatem o uważne sprawdzenie tych ofert - szczególnie w przypadku akwizytorów, którzy oferują wykonanie pomp ciepła. Nieuczciwi sprzedawcy proponują niedopasowane do Waszego domu i potrzeb – niskiej jakości urządzenia, które w okresie grzewczym zużywają dużo prądu, a ich trwałość i jakość jest słaba.
Jeszcze przed podpisaniem umowy warto uważnie przyjrzeć się ofercie, szczególnie jeśli wzbudza ona wątpliwości co do ceny usługi i produktu, parametrów urządzenia oraz warunków serwisowania i gwarancji.
Jak wystrzec się oszustów?
Zawsze można skonsultować się z gminnym punktem konsultacyjnym programu. W Zielonce konsultacje telefoniczne udzielane są w godzinach pracy Urzędu - tel. kontaktowy 22 761 39 19 lub 46. Warto również porównać ceny konkretnego urządzenia w internecie. Na stronie Programu Czyste Powietrze dostępna jest również tzw. lista ZUM - lista zielonych urządzeń i materiałów, która zawiera zweryfikowane urządzenia i materiały o potwierdzonej jakości.
Państwa nieufność powinno wzbudzić powoływanie się firmy na partnerstwo z NFOŚiGW w programie priorytetowym „Czyste Powietrze”, co nie ma uzasadnienia w praktyce. Bezpośrednimi partnerami operacyjnymi w programie „Czyste Powietrze” w odniesieniu do NFOŚiGW są wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (wfośigw) oraz GMINY (w programie „Czyste Powietrze” uczestniczy ponad 86% gmin w skali Polski), a także wybrane banki, wskazane na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl
Infolinia dla wnioskodawców programu „Czyste Powietrze”: 22 340 40 80