Zakończyliśmy proces uchwalania Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Zielonka na lata 2023-2030, czyli strategicznego dokumentu zawierającego najważniejsze działania, które mają na celu poprawienie jakości życia mieszkańców.
Czym jest Gminny Program Rewitalizacji Miasta Zielonka? |
Gminny Program Rewitalizacji Miasta Zielonka na lata 2023-2030 to dokument, którzy porządkuje miejskie działania w celu poprawy jakości życia mieszkańców i rozwiązywania złożonych problemów (m.in. społecznych, przestrzennych i gospodarczych), które występują na wyznaczonym obszarze rewitalizacji.
Proces prac nad dokumentem |
Pod koniec 2022 roku przystąpiliśmy razem z Państwem do wyznaczania obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji. Zgodnie z przeprowadzoną diagnozą obszar rewitalizacji obejmuje trzy podobszary:
- podobszar 1 – ulica i osiedle Długa;
- podobszar 2 – Centrum miasta, osiedle Wolności oraz Glinianki;
- podobszar 3 – osiedle Poligon.
W kolejnych etapach poznawaliśmy Państwa opinie na temat poszczególnych dziedzin życia we wszystkich podobszarach rewitalizacyjnych i, w późniejszym terminie, o powstałym na tej podstawie projekcie Programu.
Konsultacje przybrały różne formy, tak, by każdy mieszkaniec miał szansę wziąć w nich udział. Na każdym etapie konsultacji (od konsultacji ws. wyznaczonych obszarów, po projekt Programu) można było wypełnić specjalny formularz, dołączyć do spaceru badawczego i spotkania warsztatowego, albo wziąć udział w spotkaniu z udziałem Burmistrza Miasta Zielonka, podczas którego prezentowaliśmy Państwu założenia Programu. Zachęcaliśmy do zgłaszania inicjatyw i przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które mogłyby być w przyszłości zrealizowane na wyznaczonych obszarach.
W programie przewidziano do realizacji przedsięwzięcia rewitalizacyjne wspierające m.in. integrację mieszkańców na obszarze rewitalizacji, modernizację i tworzenie nowej infrastruktury w celu poprawy jakości i dostępności oferty kulturalnej oraz sportowej czy też poprawę stanu zagospodarowania przestrzeni publicznych (np. Parku Dębinki, Placu Jana Pawła II, bazarku, dawnej bocznicy kolejowej i „terenu po Koszarowcu”).
Jakie są kolejne kroki po podjęciu Uchwały? |
Przed nami powołanie Komitetu Rewitalizacji, czyli swoistego forum współpracy pomiędzy mieszkańcami a Miastem. Będzie on pełnił funkcję doradczą w czasie przygotowania, prowadzenia i oceny działań rewitalizacyjnych. Członkami Komitetu mogą zostać mieszkańcy oraz przedsiębiorcy z terenów objętych rewitalizacją. Powstanie tego ciała doradczego poprzedzone będzie konsultacjami społecznymi, o których będziemy Państwa informować.
Z treścią Programu Rewitalizacji Miasta Zielonka na lata 2023-2030 mogą się Państwo zapoznać pobierając dokument załączony u dołu artykułu.