Ubiegła sobota była w naszym mieście świętem teatru. Na scenie w Miejskim Parku Dębinki gościliśmy Ewę Kasprzyk oraz innych wybitnych aktorów w znanym spektaklu „Berek, czyli upiór w moherze”. Wcześniej swoje przedstawiania teatralne obejrzały dzieci, maluchy wzięły też udział w warsztatach pantomimy.
Tradycją Dni Zielonki już jest, że sobota przeznaczona jest dla miłośników teatru i że tego dnia na naszej scenie występują największe gwiazdy polskiego teatru i filmu. Dwa lata temu zaprosiliśmy Państwa na spektakl „Szalone nożyczki” z Lucyną Malec i Ewą Wencel, w zeszłym roku, w sztuce „Imię” wystąpili: Małgorzata Foremniak, Wojciech Malajkat i Szymon Bobrowski.
"Berek, czyli upiór w moherze" w reżyserii Ewy Kasprzyk
W tym roku, dokładnie tydzień temu, mieliśmy wielką przyjemność wspólnie obejrzeć spektakl „Berek, czyli upiór w moherze” z charyzmatyczną Ewą Kasprzyk w roli głównej oraz z innymi wybitnymi aktorami: Joanną Jarmołowicz, Antonim Pawlickim i Kamilem Kulą.
Ewa Kasprzyk wcieliła się w rolę Anny – staroświeckiej sąsiadki młodego i nowoczesnego Pawła, która obwiniała go za swoje niepowodzenia, w tym pogorszenie relacji z córką. Zadziało się jednak wiele zdarzeń, które zmusiły bohaterkę, by zweryfikowała swoje zagorzałe poglądy. Te przezabawne sytuacje i błyskotliwe dialogi sprawiły, że licznie zgromadzona w Dębinkach publiczność zaśmiewała się do łez.
Było nas naprawdę dużo i było mega wesoło, choć przedstawienie dostarczyło też powodów do refleksji. Wspaniałe wrażenia potęgował najwyższy kunszt aktorski artystów. Mieliśmy więc okazję uczestniczyć w wybitnej sztuce teatralnej u nas, w naszym Parku Dębinki, w miłej atmosferze wśród rodziny, znajomych i sąsiadów. Warto dodać, że aktorzy byli pod wielkim wrażeniem zielonkowskiej publiczności, tak fantastycznego odbioru sztuki i serdecznego przyjęcia.
Nagroda "Mutka vel Zielonka"
Przed spektaklem nastąpiło wręcznie nagrody "Mutka vel Zielonka", przyznawanej corocznie przez Towarzystwo Przyjaciół Zielonki za wybitne osiągnięcia na rzecz społeczności Miasta Zielonka w dziedzinach: społecznej, kulturalnej, ekonomicznej, sportowej i innych, które obok wysokiej oceny merytorycznej, przyczyniły się do integracji społecznej mieszkańców. Nagrody "Mutka vel Zielonka" wręczał Prezes Towarzystwa Pan Adam Łossan - Burmistrz Miasta Zielonka w latach 2002 - 2010 wraz z Panem Krzysztofem Łebkowskim. W uroczystości udział wzięła Wicestarosta Wołomińska Katarzyna Pazio.
- Panie: Irena Nowak, Grażyna Świtała, Barbara Zasada i Jolanta Orzechowska - za istotny udział w stworzeniu i prowadzeniu szkoły (Miejskiego Gimnazjum) oraz za promowanie lokalnego patriotyzmu
- Pani Joanna Zielenkiewicz - za działania na rzecz stworzenia i wieloletnie prowadzenie Szkoły Podstawowej nr 3 oraz za działania na rzecz lokalnego patriotyzmu
- Pan Adam Kudełka - za działalność popularyzującą lokalną historię i nowe odkrycia w tym zakresie
- Państwo Kinga Górecka i Maksymilian Słomczewski - za szczególną aktywność w Kole Wolontariatu przy Zespole Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego.
Spektale dla dzieci
Wcześniej, w ciągu dnia, swoje emocje teatralne przeżywali najmłodsi mieszkańcy naszego Miasta. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy aż dwa przedstawienia.
„Fim Fara Fikum Magikum” - Teatr Formalina
O godz. 14:30 na małej scenie wrocławski Teatr Formalina wystawił spektakl „Fim Fara Fikum Magikum”. Trzy siostry: Zola, Lola i Cola próbowały dostać się do prestiżowej szkoły magii – Fim Fara Fikum Magikum. Z czarami radziły sobie dobrze, ale miały problem ze współpracą. Spektakl nie tylko bawił, ale też poruszał problem dziecięcej rywalizacji i wskazywał pozytywne rozwiązania. Po przedstawieniu dzieci mogły wziąć udział w warsztatach plastyczno-pantomimicznych.
„Jaś i Małgosia” - Teatr Fabryka Kultury
O godz. 16:30 Teatr Fabryka Kultury zaprezentował nowoczesną wersję bajki "Jaś i Małgosia". Bohaterowie wiedli spokojne i wesołe życie w swojej chatce w lesie. Pewnego dnia udali się w głąb lasu, aby zanieść koszyk z prowiantem swojemu ojcu - drwalowi. Nagle dobiegła ich dziwna muzyka i spotkali… rozśpiewaną Babę Jagę na hulajnodze. Bajka pełna była muzyki i humoru, ale zadawała też pytania, np. czy Baba Jaga tak na prawdę jest zła?
Wszystkie przedstawienia teatralne – zarówno spektakl główny jak i sztuki dla dzieci cieszyły się dużym powodzeniem i bardzo się podobały. To był wyjątkowy dzień, kiedy wspólnie mogliśmy przeżywać teatralne emocje i razem miło spędzić czas. Do zobaczenia za rok!